VW Touareg V10 TDI

VW Touareg V10 TDI

Touareg’in 5.0 litrelik motoru, evet 10 silindirli bir TDI. Hacmin büyüklüğü ve silindir sayısı ürkütmeyecek gibi değil. Fifth Gear programı ekibi ve VW, bu motor versiyonunun gücünü göstermek için 2006 yılında Londra’nın güneyindeki Dunsfold Aerodome pistinde göklerin kraliçesi Boeing 747 yolcu uçağını Touareg ile çekmişti! Hani Volkswagen’in sonradan “Bazıları dört çeker, Touareg 747 çeker” diye reklamını yaptığı…

Gerçekten de 2000 d/d’de 553 Nm torkuyla 170 tonluk Boeing 747’nin tekerleklerini döndürmeyi başarıyordu süper dört çeker ve bütün VW reklamlarında gösteri SUV’u olarak rakiplerine meydan okuyordu. Daha iyi nasıl anlatabilirlerdi ki 18 tekerlekli, 11 tuvaletli, 500 yolcu taşıyabilen devasa uçağı 150 metre kadar çekebilen SUV’u! (Tabii şunu da belirtmek gerek, uçağın en ağır bölümleri olan dört motor, çekim için sökülmüş, yakıt tankları boşaltılmış, ağırlık 155 tona düşürülmüştü. Neyse kiJ!)

Alışılagelmiş VW ergonomisi hakim

Bu araç içiyle dışıyla tipik VW. Pek de heyecan yaratmayan dış hatlarında bence en ilginç aksam, tavandaki spoyler. Açılınca port bagaj ayakları olarak kullanılıyor. Gövdenin gerisi kaymakam Passatları gibi sıkıcı. Kabine girinceyse tipik Volkswagen ergonomi anlayışı hakim. Hiçbir şeyi aramıyorsunuz, her şey el altında. Geniş kabinde koltuklar rahat, diz/baş ve omuz mesafeleri cömert alanlar sunuyor yolcularına. Kabinde otomobilin yaşıyla paralel beklenebilecek tıkırtılar fazla değil. Yol yüzeyinin temiz olması da bunda hayli etkili.

Hastalığı silinen düğmeler

Touareg’lerdeki tipik eskime problemlerinden biri direksiyon üzerindeki sembolleri silinen düğmeler. Kilometreler ilerledikçe bu düğmeler, parmak uçlarında zımpara varmışcasına diğer markalara göre daha bir kolay aşınıyor sanki. Onlar iyice gözünüze batıp rahatsız etmeye başladığında internet üzerinden satış yapanlardan alabilirsiniz.

Tam teşekküllü off-road ekipmanı

Ön akslarda ve merkezde diferansiyel kilidi kullanılan araçta Skyhook adı verilen havalı süspansiyon sistemi sayesinde aracın yüksekliği hıza otomatik ya da manuel ayarlanabiliyor. Arazi kullanımında 30 cm’ye kadar artırılabilen yükseklik, örneğin bagaja yükleme yapmayı kolaylaştırmak için 16 cm’ye kadar düşürülebiliyor.

Yerini 3.2 V6 aldı

Genel olarak Touareg’lerin mekaniği sağlam. Ama işçilikleriyle ilgili soru işaretleri pek bitmiyor. Gerçi o yıllarda lüks SUVların yolunu açan Amerika yapımı BMW X5 ve Mercedes-Benz ML’lerin de işçilikleri çok eleştirilirdi. Bu VW devi, Bratislava’da üretilmiş olmasına karşın bu eleştirilere maruz kalmaktan kurtulamamıştı. Özellikle Amerikan pazarı için geliştirilen 10 silindirli motor, 2004’te satılmıştı ama emisyon regülasyonlarına takıldığından çok da uzun ömürlü olamadı. Egzoz emisyonunun önemsenmediği Ortadoğu’daysa rağbet görmeye devam etti. Zaten bu kasanın son dönemlerinde 2009’da 5.0 litrelik V10 TDI, yerini regülasyonları karşılayan 3.2 litrelik V6 TDI’a bıraktı.

“Sürüş zevki aynı kaldı mı” derseniz tabii ki “hayal kurmayın” derim. O Boeing 747 çektiren 553 Nm’lik tork var ya, 305 Nm’ye kadar düştü. Çekicilik konusu kapandı, Touareg haddini bilen, işini yapan bir SUV olarak yoluna devam etti. İşte 5.0 V10 TDI’ı nazarımızda eşsiz yapan durum bu. Bugün mü? Tam da bugün kaldırıma park etmiş yepyeni bir Touareg gördüm. Arkasında TSi yazıyordu. “1.2 mi acaba dedim” kendi kendime. Güldüm geçtim hızlı adımlarla…

Araç Kredi Başvurusu

İstediğiniz Aracı Araç Kredi Başvurusu Yaparak İstediğiniz Araca Sahip Olun

Araç Kredi Başvurusu

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Hemen Bize Ulaşın