• Anasayfa
  • Testler
  • Mercedes-Benz A45 AMG İncelemesi : Orantısız Zevk Paketi

Mercedes-Benz A45 AMG İncelemesi : Orantısız Zevk Paketi

Mercedes-Benz A45 AMG İncelemesi : Orantısız Zevk Paketi

Orantısız zevk paketi
Tarifsiz bir AMG müdahalesi daha. Geçen yıl ikinci nesli çıkan A45’in 2013’te çıkan ilk jenerasyonu, müthiş bir zevk kapsülüydü. İlk A Serisi’ni 360 HP’lik kimliğiyle asla tanıyamayacak, ışınlanmanın keyfine varacaksınız. Bulabilirseniz sakın kaçırmayın!

Maskülen bir araba
Hani İngilizce’de otomobillere, teknelere, gemilere ve hatta ülkelere dişi ya da feminen anlam yüklenir ve ondan söz ederken “she” denir ya. Aşkla sevilen objelerdir çünkü, tapılası nesnelerdir. Şüphe yok ki aynı hisler A45 AMG için de geçerli. Ama ben onu “he” olarak anmak istiyorum. Çünkü onun sert marifetleri, bir feminen kimlikten, dişilikten daha güçlü! Son derece maskülen, Türkçe anlatımıyla çok erkek bir otomobil! Sert, gergin! Bileğine güvenenlerin zapt edebileceği türden! Mercedes-Benz’in hemen her modelinde ulaştığı doruklardan ilerisine AMG departmanı bakıyor ya, işte onların bir başka eseri A45 AMG.

Yeni jenerasyona ulaşmak hayal gibi
AMG’nin ilk kompakt modeli A Serisi 2013’te tanıtılmış, Türkiye’ye de birkaç tane düşmüştü. Geçen sene yenisi çıktı ama tabii 600 bin TL’leri aşan rakamıyla satılması hayli zor görünüyor, bir güç gösterisi gibi kalacak muhtemelen… O zaman biz de ikinci eline bakar, mümkün olursa ilk jenerasyonundan bir parça kopartırız. CLA ile birlikte el yapımı en küçük AMG motoruyla can buluyor bu otomobil. 50 yılı aşkın AMG tarihinin ilk dört silindirli motoru, montajı yapan kişinin adını taşıyor. AMG’nin Tek Adam Tek Motor felsefesinin ürünü.

Teknisyenin ismi motorda yazılı
Kullandığım otomobil Sylvio Müller’in elinden çıkma, motorun üzerinde ismi yazılı. Teknisyen için büyük gurur olmalı. AMG, malum, “bir Mercedes var Mercedes’ten ileri” durumu. İsmini şirketin kurucuları Aufrecht ile Melcher ve Aufrecht’in doğum yeri Großaspach’tan alan AMG, Mercedes modellerinin en üst seviyesini anlatıyor. Mercedes-Benz’in resmi tuning markası AMG’nin el attığı modeller, birer “daha” konsepti: daha saldırgan görünümlü, daha hızlı, daha iyi yol tutan…

Bulaşılmaması gereken bir araba
Diğer A Serisi modellerine göre dış görünümdeki farklılıkları saymak gerekirse aslında üç harfte özetlenebilir ama yanılıp da AMG paketi sananlar olabilir diye biraz detaya girebilirim. Standart versiyondan daha şişkin çamurluklar, üzerinde otomobili yörüngede tutmayı amaçlayan hava yönlendirici kanatlar bulunan petek desenli büyük hava girişli ön tampon, yan marşbiyeller, “ben buradayım” diyen gösterişli kırmızı fren kaliperleri ve tabii tavanda genelde polislerin çevirmesine sebep olan büyük spoyler! Doğrusu bu aksamın sonradan takılmadığına ikna etmek biraz zaman alıyor! Tabii arka tamponun altındaki egzoz çıkışlarını da eklemeliyim. Bu arada ön çamurluklardaki Turbo yazılarını da unutmamak gerek. Anlayana yeterince tehditkar. Anlamayan zaten ilk gaz emrinde “bulaşılmaması gereken” bir otomobil olduğunu saliseler içinde yaşayarak anlayacaktır.

Sanki yarış koltukları
CLA 45 ile aynı olan kabin dört kişilik bir yarış otomobili adeta. Kırmızı dikişler ve emniyet kemerleri ortamı destekleyen yan unsurlar. Ve o kemerler ne giyseniz yakışıyor. Öndekiler pilot ve co-pilot, arkada oturanlar ise interaktif seyirciler! Sadece koltukların arka yüzünü seyretmeye bile ödeme yapmış olabilirler! Paralarının karşılıklarını alacaklarıysa kesin! İnerken kafalarını çarpmamaya dikkat etsinler, yeter! Malum, A Serisi’nin inişi binişi arka koltuk yolcuları için biraz dertli.

İbreler patlamalar eşliğinde birbiriyle yarışıyor!
Hız göstergesi ibresinin devir saatinin ibresiyle yarışır gibi çalışabildiğini hayal edebiliyor musunuz? 360 HP’lik gücün açıklaması bu işte! Yoksa zaten 0-100 km/s hızlanması nasıl 4.6 saniye sürebilir! Hız ibresi yerinde duramazken otomobilde de şunlar yaşanıyor, egzozdan yayılan yırtıcı motor sesi, sadece Sport moduna geçildiğinde duyulan patlamalarla adeta bir WRC otomobiliyle etap geçiyormuşsunuz hissi yaratıyor. O an düşünüyorum ki “Acaba kıvılcımlar da atıyor mudur?”… Keşke arkaya bir kamera bağlasaydım! Teknik izahı kolay ama tadını anlatmak zor: ayağınızı gazdan çekince motor turboyu canlı tutmak için dekompresyon yapıyor, egzoz yolunda kalan benzini patlatıyor. Sürücü de o sırada kendinden geçip mest oluyor:)

Araç Kredi Başvurusu

İstediğiniz Aracı Araç Kredi Başvurusu Yaparak İstediğiniz Araca Sahip Olun

Araç Kredi Başvurusu

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Hemen Bize Ulaşın